ÜLKEMİZ EKONOMİSİNE HİZMET EDİYORUZ YAŞANABİLİR MALİ TATİL İSTİYORUZ.!

Değerli Meslektaşlarım;

Bir yıl süren yoğun ve yorgun çalışma sonrası, 20 günlük "yasal hakkımız" Mali Tatil'e giriyoruz. Mesleği her türlü zorluğa ve yoğun bir çalışma temposuna rağmen yürüten mali müşavirler için artık huzurlu bir çalışma hayatının yaratılması şarttır. Temennimiz, Türkiye'yi ekonomik anlamda ayakta tutan mali işlerle uğraşanlar için en azından bir aylık süre zarfında 'hesaptan' uzakta bir tatil öngörülmesidir.   Ne kadar tatil desekte yoğun bir tempo içerisinde çalışmalarımızın karşılığının yirmi gün tatil yapılması yeterli olmayıp, Temmuz ayının bütünüyle Mali Tatil ilan edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Temmuz Ayına ilişkin iş ve işlemler Ağustos ayı beyanı ile birlikte, Ağustos ayının beyan süresi içerisinde yerine getirilmelidir. Ancak bu durumda bir tatilden bahsedebiliriz. Ama yine de tatil, kısa süreli de olsa çalışmaya ara verilerek, dinlenerek, tazelenmek için iyi bir fırsattır. Mücadele verilerek kazanılmış bir hakkı keyifle ve sağlıkla geçirmenizi diliyorum.

23. Olağan Genel Kurul Seçimlerimizden sonra görev dağılımlarımız gerçekleştirilmiş olup, çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Haziran Ayı içerisinde;

23. Olağan Genel Kurulumuzun bize vermiş olduğu yetkiyi yerine getirerek Oda Toplantı Salonu’nun adını Ertuğrul YÜKSEL Konferans Salonu olarak değiştirdik ve açılışını yaptık. Ertuğrul YÜKSEL bizler için çok önemli bir isimdir. Adının bu salonda yaşamasından ve yaşayacak olmasından gurur ve onur duyuyoruz.

Görev dağılımları sonrası ilk işimiz Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulu Üyeleri, Etik ve Haksız Rekabet Kurulu Başkanlarından oluşan bir heyetle Anıtkabir’de Ulu Önder Atatürk’ü ziyaret etmek olmuştur. Ziyarette kırmızı beyaz karanfillerden oluşan Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası çelengini mozeleye koyduk. Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ni Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası adına imzalayarak saygı duruşunda bulunduk. Duygu dolu anlar yaşadığımız bu anlamlı ziyarete katkı ve emek gösteren kurul üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Anıtkabir ziyareti sonrasında; TÜRMOB Genel Sekreteri Sayın Yahya ARIKAN’ı ve Ankara SMMM Odası Başkanı Ali ŞAHİN’i makamlarında ziyaret ettik. Misafir perverliklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.

Ordu SMMM Odası’nın eğitimleri siz değerli meslek mensuplarımızın katılımları sayesinde anlam ve önem kazanmaktadır. Seçimler sonrası yeni dönemde Galatasaray Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Volkan DEMİR ve Galatasaray Üniversitesi İİBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Oğuzhan BAHADIR’ın katılımı ile ‘‘Şirketlerin Finansal Yapıları Konusunda Son Gelişmeler’’ konulu ilk seminerimizi gerçekleştirdik. Değerli hocalarımıza seminerimize vermiş oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. En büyük teşekkür ise bizleri asla yalnız bırakmayan siz değerli meslektaşlarıma etmek istiyorum.

Odamızda geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz bayramlaşma törenimize bu yıl bir yenisini daha ekledik. Ramazan Bayramı’nın 2.nci günü düzenlemiş olduğumuz Bayramlaşma Töreni’nde meslek mensuplarımız ve stajyerlerimiz ile bir araya gelerek keyifli sohbet etme fırsatı yakaladık.

Haziran ayı içerisinde; Samsun SMMM Odası’nın düzenlemiş olduğu 3568 Sayılı Meslek Yasamızın Kabulünün 30. Yıl Dönümü Kokteyli Ve Yaşayan Vergi Hukukunun Güncel İhtilaflı Konuları’’ konferansına Odamızı temsilen Başkan Yardımcımız Orhan Murat GÜR ve Oda Sekreterimiz Mehmet Ender SÖNMEZ ile katıldık. Samsun SMMM Odası Başkanı Dilaver ÖĞÜTÇÜ ve Yönetim Kurulu’na misafir perverliklerinden dolayı teşekkür ederim.

29-30 Haziran tarihlerinde Tokat SMMM Odası ev sahipliğinde düzenlenen 44. Karadeniz Oda Başkanları Toplantısına Odamızı temsilen Oda Sekreteri Mehmet Ender SÖNMEZ ile katıldık. Karadeniz Odaları Platform Başkanı Yücel AKDEMİR’e ve Tokat SMMM Odası Başkanı Turan ÇELİK’e ev sahipliğinden dolayı göstermiş oldukları ilgi ve alakaları için teşekkür ederim.

Mesleki birlik ve beraberlik için sosyal ve kültürel faaliyetlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Ordu Mali Müşavirler Odası olarak 01-06 Temmuz tarihleri arasında meslektaşlarımız ile Orta Avrupa (Prag- Viyana-Budapeşta) Turu’nda bir araya geleceğiz.

15 Temmuz 2016'da yaşadığımız menfur darbe girişiminde hayatını kaybetmiş şehitlerimize Allah'tan rahmet diler, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü içtenlikle kutlarım.

Ordu SMMM Odası olarak, meslek mensuplarımıza ve stajyerlerimize başarılı ve mutluluk dolu günler dilerim.

 Sevgi ve saygılarımla,

SMMM Bahadır BAŞ

     Oda Başkanı