“…Unutmayın ki Dünya da En Korkunç Şey Ümidi Kaybetmektir…”

                                                                                                 Sabahattin Ali

Değerli Meslektaşım;                                                                                                                                 MAYIS/2020

Güneşin sofrasına kurulup; sıcağından, ışığından daha uzun süre besleneceğimiz günler yaklaştı. Yapraklar çiçeklerin yerini alan yemişleri örtmeye bile başladı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüzü gönülden kutluyorum. Emeğin daha kıymetli olacağı yarınlar diliyorum. Bu güzel ve anlamlı günü, bu yıl evlerimizden kutlasak da, önümüzdeki yıllarda şenlik havasında kutlanmasını ve her yıl bu şenliğin artarak devam etmesini temenni ediyorum.

Pandemi sürecinde Muhasebeci-Mali Müşavirler olarak özverili emeklerinizle ne kadar övünseniz, işlerinizle ne kadar kıvanç duysanız azdır. Çünkü bu zorlu süreçte tüm mali müşavirler fedakârca görev yapıyor. İşletmelerin yaşayabilmeleri için temel taşlardan olan mali müşavirler, işletmelerle kamu arasında köprü görevi görerek hem işletmelerin hem kamu maliyesinin sürdürülebilirliğinin teminatı olmaktadırlar.

Küreselleşme ve çok uluslu şirketlerin sayısının artması, ticarette sınır kapılarının kalkmasıyla birlikte dijital devrim birleşince iş ve ticaret hayatında yeni çalışma yöntemleri gelişerek uygulanmaya başlanmıştır. Covid-19 salgını ile çok daha fazla görünen ve dijital altyapı sayesinde de evden veya bulunduğunuz ortamdan çalışmanıza imkan sağlayan bu sistem salgın sonrası dünyayı çok daha fazla etkisi altına alacak ve bu tarz uygulamaların sayısını arttıracaktır.

Covid-19 salgını süresince uygulaması artan evden çalışma-uzaktan çalışma sistemi işlerin akmamasını sağlamaya çalışmaktadır. Toplantılar, iş seyahatleri, eğitimler ve bunlara benzer birçok faaliyet internet altyapılı uygulamalar sayesinde uzaktan yapılabilmektedir. Bu salgın sürecinde okullar, müzeler, alışveriş merkezleri, tiyatrolar, sinemalar kapalı hale gelmiş ancak birazdan detaylandıracağımız üzere yeni düzen uygulamalar sayesinde herkesin evinde açık hale gelmiştir.

Ekonomik çarkın işlemesindeki süreklilik ile vatandaşların ve şirketlerin devlete karşı yükümlüklerini yerine getirerek devlet gelirlerinin devamını için gerekli tüm işlemler mali müşavirler tarafından yerine getirilmektedir.

Evde kaldığımız süre içerisinde üyelerimizi bilgilendirmek için sosyal medya üzerinden, değerli TÜRMOB yöneticilerini, oda başkanlarını ve hocalarımızı üyelerimizle buluşturarak Üyelerimizin mesleki konular ve mesleki mevzuatlar konusundaki yalnızlığını gidermek için eğitim çalışmalarını hep birinci planda tuttuk ve eğitimlerimizi bir süre odamızın Youtube sayfası ORDUSMMMOTV üzerinden devam edeceğiz. 

Bizler için üyelerimizin, stajyerlerimizin ve büro emekçilerimizin sağlığı her şeyden önemlidir. Bin adet siperlik maske, 3000 adet normal maske ve bürolarımız için 250 adet el dezenfektanı temin ederek, elimizden geldiğince onlara destek olmak, yanlarında olduğumuzu hissettirmek, onları, bu zor dönemden geçerken maruz kalabilecekleri olası bir olumsuzluğa karşı koruyabilmeyi amaçladık. Bu salgınla mücadele edebilmenin en önemli yolu dayanışmadır. Biz bu mesleki dayanışmayı gerçekleştirmek için elimizden geleni yapmaya hazırız.

Sevgi, saygının olduğu yerde gelişir; sevgi, güven ve mutluluğu taşır içinde. Bu duyguları yaşatan siz meslek mensuplarına, yüklediğiniz sorumluluğu yerine getirmiş olmanın erinci içinde minnet duyuyor, teşekkür ediyorum. Durmadan büyüyen, güzele doğru evirilerek büyüyen bu ailenin bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum.

Öncelikle, bütün annelerimizin 10 Mayıs Pazar günü kutlayacağımız Anneler Gününü; ulusal kurtuluşun simgesi ve başlangıcı olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı; İşçi ve Emeğin Bayramı, Bahar Bayramınızı yürekten kutluyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

SMMM Bahadır BAŞ

Oda Başkan