Birlik ve Beraberlik Ölümden Başka Her Şeyi Yener…

                                                                               Mustafa Kemal ATATÜRK

 

                                                                                                                                                                             Eylül/2021

Değerli Meslektaşım;

Sıcak bir yaz mevsimini geride bıraktık ve Eylül ayına merhaba dedik. Sıcaklıklar henüz sonbahar mevsimini hissettirmese de yaz mevsimini bitirdik.

Bir arada olmamızın verdiği güç ile birer yurttaş olmanın yanı sıra muhasebeci ve mali müşavir olarak da 'yurtta barış, dünyada barış' ilkesini elden bırakmadan, mesleğimizi değerlerinden dolayı yasalara bağlı, gerçekçi ve doğru yapmaktan geçtiğini bilmemiz gerekiyor.

Yaşanan olumsuz tabloya rağmen mesleki gelişimimizdeki ilerleyişe ve gelişime katkı yapacak çalışmaları da yerine getiriyoruz.

Eylül ayı ile birlikte okullar açılıyor, çocuklarımız için eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Ordu SMMM odası olarak da seminerlerimiz pandemi koşulları altında meslektaşlarımızı, stajyerlerimizi ve büro emekçilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Siz değerli üyelerimizin katılımları ile Ordu SMMM odası biraz daha büyüyecek, güçlenecek, örnek sivil toplum özelliğini şu ya da bu siyasal ya da inanç bağlamında değil Anayasa ve meslek yasamız sınırlarında, hep birlikte, el ele meslek adına güçlendirecektir. Çünkü bu meslek hepimizin ve hepimiz bu meslek gemisi içinde yol alıyoruz.

YENİ UYGULAMALAR İŞ YÜKÜMÜZÜ ARTIRIYOR.

Son dönemde, polis ve jandarmanın tutanakları işveren ile SGK'yı karşı karşıya getirmeye başladı. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, kolluk kuvvetlerinin zaman zaman uygulamaları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu uygulamalarda ise, sigortası olmayan kişiler hakkında tutanak tutuluyor. Tutanaklar ise daha sonra SGK ile paylaşılıyor. SGK da bu tutanaklardan yola çıkarak, işletmeler idari para cezaları ve SGK teşvik iptali karşı karşıya kalıyor. Son olarak İşkur’un 10 çalışan ve üstü için istemiş olduğu iş gücü çalışma çizelgesini bizler zaten SGK’ya bu bilgileri veriyoruz. Bu bilgileri SGK’nın sisteminden çekmek yerine bizlerden istenmesi iş dünyasına yeni bir iş yükü getiriyor.

GÜN BİRLİK DAYANIŞMA GÜNÜ

Ağustos ayı içerisinde ülkemiz büyük afetleri yaşadı. Akdeniz ve Ege bölgelerimizde gerçekleşen orman yangınları ile ciğerlerimiz yandı. Onun acısını atlatmadan Kastamonu Bozkurt ve Sinop Ayancık’ta yaşanan sel felaketi bizleri derinden etkiledi. İstanbul SMMM Odası Başkanı Sayın Yücel Akdemir, Rize SMMM Odası Başkanı Sayın Ali Fuat Çakmakçı, Sakarya SMMM Odası Başkanı Sayın Ertuğrul Kocacık ve Karabük SMMM Odası Başkanı Sayın Atakan İrken ile birlikte Kastamonu ve Sinop SMMM Odalarımıza geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk. Gün Birlik Dayanışma Günü diyerek değerli meslektaşlarımız ile birlikte bir yardımlaşma kampanyası düzenledik. “Kastamonu ve Sinop SMMM Odalarıyla yaptığımız görüşmelerle ihtiyacı belirleyerek yanlarında olmaya çalıştık. Çok büyük bir felaket yaşadık. Böyle zor bir zamanda yurttaşlarımızın ve meslek odalarımızın her zaman yanlarında olarak dayanışma ve desteklerimizi sonuna kadar gösteriyoruz. Yaralarımızı hep birlikte saracağız ve her şey iyi olana dek birlikte çalışmaya ve üretmeye, bir arada olmaya devam edeceğiz.  

Gülümsemenin dili, dini, ırkı yoktur. Tüm insanlar aynı dilde gülümser. Kimsenin gülüşü solmasın 1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlu Olsun.

Ordu SMMM Odası olarak, meslek mensuplarımıza, stajyerlerimize ve muhasebe emekçilerine başarılı, sağlıklı ve mutluluk dolu güzel bir Eylül ayı diliyorum.

SMMM Bahadır BAŞ

Oda Başkanı