Değerli Meslektaşlarım

Yeni yılınız kutlu olsun…

Sizlere, karamsarlıktan ve kötülükten uzakta, umutların büyüyüp yeşerdiği; kişisel, mesleki sorun ve engellerin zihinlerimizi köreltmediği bir yıl diliyorum. 

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Salgını hem ekonomik, hem sosyal hayatımızı ciddi boyutta etkiledi. Tüm sektörlerde pek çok etki bırakan pandemi, iş yaşamımızda da pek çok alışkanlığımızı kökten etkiledi. Artık daha hızlı adapte olduğumuz dijital dünyada, toplantılarımızı ve tüm işlerimizi online olarak gerçekleştirmeye, fiziksel olarak ofisler, toplantı salonlarında olmak yerine bilgisayar başında olabildiğimiz herhangi bir yerde hem çalışma hem seminerlere ve toplantılara katılma olanağı bulduk. 11 Mart tarihinden bu yana odamız bünyesinde tüm seminer ve eğitimlerimizi online ortamda gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Ordu Mali Müşavirler Odası olarak ilk günden bu yana yaşam ve meslek yaşantımızı koruyor olmanın getirdiği güven ve kararlılıkla mesleğimizin çıtasını yükseltmeye devam ediyoruz. Deryada damla misali yaşamımızı sürdürürken çok iyi biliyoruz ki, iklimler değişir; gökyüzü bir gün yağmurlu, bir gün karlı, öteki gün güneşli olur ama bir şey var ki değişmez. Her sabah güneş mutlaka yeniden doğar. Ve biz aldığımız her nefese şükrederek yeni bir güne uyanırız. İşte o gün, tek amacımız dünü unutmadan o yola bir iz daha bırakmak, yürüdüğümüz yolu daha da izlenesi kılmaktır.

ARABULUCULUK MÜESSESESİ MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ...

Şirketlerin bilançolarının kontrol edilmesi, analiz edilmesi, ticari defterlerin incelenmesi ve bir sonuca ulaşılması gerekecektir. Kaldı ki işçi işveren uyuşmazlıklarında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai gibi sorunların çözümünde mali müşavirlerin mesleki yargısı uyuşmazlıkların daha çabuk ve daha hızlı çözümüne önemli katkılar sağlayabilecektir. Bütün ticari olayların mutfağında Mali Müşavirler vardır. Konuyu analiz edip doğru karar verilmesinde ve hukukçu ile birlikte veya ayrı ARABULUCU olarak hizmet vermesinde uyuşmazlıkların hızla çözüleceğine inanıyoruz. Bir Mali Müşavir olduğum için değil. Gerçekten inandığım ve ticari uyuşmazlıkların çözümünde, işçi ve işveren uyuşmazlıklarının çözümünde gerçekten aktif rol olabilecek ve hukukun iş yükünü azaltabileceklerine inandığım için Mali Müşavirlere de arabuluculuk yetkisi verilmesi gerektiğine inanıyorum. Aksi takdirde ARABULUCULUK MÜESSESESİ MALİ MÜŞAVİRLER OLMADAN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇEMEZ.

Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz kurullar toplantımızda Ordu Mali Müşavirler Odası Kurulları Olarak 2021 Yılından Beklentilerimiz;

- KDV İndirimi

- Arabuluculuk Hakkı

- Yeni Büro Açan Meslektaşlarımıza KOSGEB Desteği

- Müteselsil Sorumlulukta Objektif Kriterler

- Ba / Bs Bildirimlerinin Kaldırılması

- Haklı Rekabet

 

Bütün meslektaşlarımın, stajyerlerimizin, muhasebe emekçilerinin, müşterilerimizin ve ailelerimizin yeni yılını sağlık ve mutluluk dileklerim ile kutluyor, ülkemiz ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini diliyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum…

Güneşli güzel günler diliyorum...

SMMM Bahadır BAŞ

Oda Başkanı