OTUZ YILDIR ÜLKEMİZE HİZMET ETMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ...

Değerli Meslektaşlarım;

Bildiğiniz üzere her yıl Mart ayının ilk haftasını Muhasebe Haftası olarak kutluyoruz. 30 yıl önce yasal statüsüne kavuşan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu haline gelmiştir. Bir meslek odası olarak yürekten, gözlerimiz ve gönüllerimiz gülerek, sorunlardan arınmış kutlamalar yaşamak istiyoruz. Yılın 365 günü çalıştığımız bu meslekte, alnımızın teri ve emeklerimiz için gerekli uygun koşulların sağlanmasını istiyoruz. Bu koşulların ne olduğunu içinde yaşayanlar olarak en iyi biz biliyor ve alçakgönüllülükle dile getiriyoruz.

1-7 Mart Muhasebe Haftasını muhasebe mesleğinin gelişimini anlatmak, 1990 yılından bu zamana kadar geldiği noktayı paylaşabilmek için çeşitli etkinlikler gerçekleştirdik. Ekonominin bir değeri olduğumuzu, ülke ekonomisinin önemli bir aktörü olduğumuzu bütçede yer alan bütün verginin bizim bürolarımızdan, bizim meslektaşlarımızın enter tuşunun altından geçtiğini gerçekleştirmiş olduğumuz resmi kurum ve kuruluş ziyaretlerinde ifade ettik. Bu yıl 1-7 Mart Muhasebe Haftası Etkinlikleri, 1 Mart Cuma Günü Mesleğin 30. Yılı olması nedeniyle TÜRMOB tarafından Odaların ve meslek mensuplarının katılımı ile Anıtkabir Ziyaretiyle başladı. TÜRMOB ve 77 oda başkanı ile yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen etkinlikte kamuoyuna mesleğimizin sorunlar ile ilgili basın açıklamasında bulunduk.

4 Mart Pazartesi Günü Altınordu ilçesinde bulunan resmi kurum ve kuruluşlara ziyaretlerde bulunduk. 5 Mart Salı Günü Fatsa ve Ünye ilçelerinde bulunan resmi kurum ve kuruluşlarını ziyaret ederek, Ordu Üniversitesi İ.İ.B.F’de bulunan öğrenciler ile ‘‘Geleceğin Muhasebesi’’ konulu seminerde bir araya geldik. 6 Mart Çarşamba günü, Altınfındık İlk Okulunda bulunan öğrencilere muhasebe mesleğini tanıtarak ziyaret anısına küçük hediyeler takdim ettik. Ardından Ordu Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO’nda bulunan öğrencilere ‘‘Geleceğin Muhasebesi’’ konulu seminer gerçekleştirerek dünden bugüne muhasebe mesleğinde yaşanan gelişmeleri anlattık.7 Mart Perşembe Günü Muhasebe Haftasının son günü olması nedeniyle odamıza ziyaretçiler kabul ederek haftanın değerlendirilmesini yaptık.

1-7 Mart Muhasebe Haftasında "Gururla MUHASEBE", "Otuz Yıldır Ülkemize Hizmet Etmenin GURURUNU Yaşıyoruz"; Sloganımızı Ordu'da Çeşitli Yerlere Hafta Boyunca Asarak; Haftamıza Destek Olan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Engin TEKİNTAŞ’a Meslektaşlarım Adına ve Mesleğimiz Adına Teşekkür Ederim.

Dünyadaki tüm kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi; ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının artırılması dünyanın geleceği ve mutluluğu için vazgeçilmez bir unsurdur. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla TÜRMOB Genel Başkanı A.Masis YONTAN’ın katılımı ile bayan meslek mensubu ve bayan stajyerler ile sabah kahvaltısında bir araya geldik. Mesleğimizi icra eden kadın meslektaşlarımın ve stajyerlerimizin bu özel gününü şükranla kutluyor, yaşamlarında daima mutlu olmalarını diliyorum.

Dur durak bilmeden devam ettiğimiz eğitimlerimizde Şubat Ayı içerisinde; Dünya Gazetesi Yazarı ve Amerikan Merkez Bankası FED Ekonomik Araştırmalar Grubu Koordinatörlüğünde görev almış Erkin ŞAHİNÖZ katılımı ile ‘‘Dalgalı Piyasalarda Geleceği Görme Ve Şirket Yönetimi’’ konulu seminerimizi Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte düzenledik. Seminerimize meslek mensupları, stajyerler, stajyer adayları ve şirket yöneticileri katıldı. Hocamıza, meslektaşlarımıza ve şirket yöneticilerine seminere verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Mart Ayında,  TÜRMOB Genel Başkanı A.Masis YONTAN ve Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. A Bumin DOĞRUSÖZ katılımı ile ‘‘Yıllık Gelir Vergisi Beyanı ve Vergi Hukuku Güncel Sorunları’’ konulu seminerimizi gerçekleştirdik. TÜRMOB Genel Başkanımız A. Masis YONTAN’a ve Dr. A. Bumin DOĞRUSÖZ hocamıza vermiş oldukları katkılar için şükranlarımı sunuyor, yaptığımız seminerlere büyük ilgi ve alaka gösteren, bizleri yalnız bırakmayan değerli meslektaşlarıma da teşekkür ediyorum.

Şubat Ayı içerisinde; Mesleki birlik ve beraberlik için sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz Şubat ayında da devam etti. Meslektaşlarımız, stajyerlerimiz, muhasebe emekçileri ve aileleri ile Hisse-i Şayia tiyatro oyununda bir araya geldik.  Keyifli ve güzel bir gece gerçekleştirdik.

Mart ayında verilecek Gelir Vergisi beyannamesi, Nisan ayında verilecek Kurumlar Vergisi beyannamesine hazırlıklar; bağımsız denetim yapan meslektaşlarımızın yoğun denetim ve rapor süreci; kurumlarda iş akdi ile çalışan meslektaşlarımızın beyannameleri, denetim hazırlıkları bugünlerde mesleğimizdeki yoğunlukların en başında gelmektedir. Kamunun en büyük kaynağı olan vergiler meslek mensuplarının özverili çalışmaları ile beyan edilecektir.

2013-2015 TÜRMOB Üst Birlik Delegesi, 2009-2010 Haksız Rekabetle Mücadele Kurulu Üyesi Kamil ERGÜZEL’in kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Şubat ayı içerisinde işleri başında hayatlarını kaybeden Mersin SMMM Odası Üyesi İbrahim BİLSEL, Serkan SERPİN; Eskişehir SMMM Odası Üyesi Cemal PEKCAN, Süleyman Özmen KORÇ, Halil HANCI ve Ankara SMMM Odası Üyesi Veyis BİÇER’in ailelerine ve tüm meslek camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların dayanışmayla, iş birliğiyle ve anlayışla çözüleceğine inanıyoruz. Yarınlara umutla bakacağımız bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız. Bahar aylarının ülkemize ve dünyaya umut ve mutluluk getirmesini dilerim.

 

Sevgi ve saygılarımla,

SMMM Bahadır BAŞ

     Oda Başkanı