İnsan mı paraya bağlı, para mı insana bağlı? Bu, insana bağlı. - Özdemir Asaf

Değerli meslektaşlarım;

Yeni yılın ilk ayına merhaba dedik. Hepinize, sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu yeni bir yıl diliyorum.

Her yeni yıl, bir önceki yıl ile hesaplaşmayı gerektirir. Her hesaplaşma ise yanlış ve hataları yinelememeyi, doğru olandan yana karar almayı öğretir. Öğrenen bir örgüt, öğrenen bir toplum olmanın yolu da bilgi ile olanaklıdır. Bilgi ile geliştirici, yaratıcı olmanın yolu açılır. Bilgi, özgür düşüncenin de en temel öğesidir. Çünkü özgürlük seçmeyi, seçme de bilgili olmayı gerektirir. Yeni yılın özgürlüklerimizi sonuna kadar yaşadığımız bir yıl olmasını diliyorum.

Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada yaşadığımız sorunlar ile mesleğimizin sorunları ancak birlik ve beraberlik içinde olduğumuzda çözülecektir.

Ne yaparsak yapalım birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen, birlik ve beraberliğinin oluşmasını engelleyecek güçler ve kişiler her zaman olacaktır. Bunun bilincinde olarak hukuka uygun sağlam, dayanışma içinde duruşumuz ile her şeyin üstesinden geleceğimize inanıyorum.

Unutmayın siz varsanız, destek olursanız, mesleğimiz güç ve değer kazanır. Güzel yarınlara ulaşmak için, güzel ülkemiz TÜRKİYE’ miz de barış, kardeşlik ve huzur içinde refah seviyesi yüksek, onurlu bir meslek için birlik olma zamanıdır. Mesleki dayanışmamız bizlere itibar katacak ve daha yukarılara taşıyacaktır. Bu topraklarda birlikte yaşayanların, aynı meslek, aynı geleceği paylaşan bizlerin birlikteliğini istemeyenlere asla taviz vermeyeceğimiz herkes tarafından bilinmelidir.

Bir yılın daha sonuna geldik. 2019 yılının değerlendirmesini yaptığımızda hedeflerimiz doğrultusunda kararlı bir şekilde çalıştığımızı ve birçok hedefimizi gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz.

Oda kurullarında görev alan meslektaşlarımın “Mesleğimizin ve Odamızın geleceği” ortak paydasında buluşarak uyum içinde çalışmasıyla Odamız ve mesleğimiz için önemli kararlara imza attık. Bu vesileyle Oda kurullarında görev alan çalışma arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ederim.

Eğitimin kişisel ve mesleki gelişimdeki öneminin bilinciyle, 2019 yılında da mesleki eğitime ağırlık verdik;

Bilirkişilik Temel Eğitimleri, Uzlaştırmacı Eğitimleri yanı sıra mevzuatlar, yeni düzenlemeler ve yeni çıkan yasalarla ilgili seminerler düzenledik.

Burada detayına inmeden birkaçını sıraladığımız çalışmalarımızın yetmediğinin, daha yapılması gereken çok şey olduğunun farkındayız. Yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen ortak hedeflerimizi gerçekleştirmek için 2020 yılında da, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Küresel ekonomik kriz hız kesmiş, yavaşlamış ancak bütünüyle geçmiş değildir. Bu durum karşısındaki duyarlılığımızı korumak durumundayız. Hükümet bütçe açığını kapatmak amacıyla yeni yıla ciddi yeni vergilerle girmiş bulunuyor. Oysa yılardır üzerinde durup, görüşlerimizle her zaman ve her koşulda ortaya koyduğumuz ‘kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması; muhasebeciliğin ‘denetim’ işlevini de üstlenmesi pek çok açıdan ekonomik refahı sağlayacak birkaç etkendir.

Toplumsal mutluluk odaklı ekonomik refah için Odamız ve meslek örgütlerinin istek ve beklentilerinin ciddiye alınıp tartışıldığı, önerilerinin uygulamaya konduğu yeni bir yıl umut ediyorum.

Saygılarımla

SMMM Bahadır BAŞ

Oda Başkanı