Mali Müşavirlerin Arabuluculuk Yapmasını TBMM’de Bir Hukuk Lobisi Devreye Girip Engellemişse Bu Bir Haksızlıktır. / Ertuğrul GÜNAY E.Kültür ve Turizm Bakanı

Değerli Meslektaşlarım;

Yeni yılın ilk ayına merhaba dedik. Hepinize, sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu yeni bir yıl diliyorum. Yenilenen, sıfırdan hayata başlayan, her zaman umudun öbür adı olmuştur. 2019‘da yeni umutların kendini ortaya koyacağı, daha barışçıl, daha mutlu, daha huzurlu, daha insanca, daha güzelliklere açık ve yaşanası günler getireceği düşüncesini taşır içinde. Çünkü bir tek insanın umudu mahkûm ve yok edilemez. Dolayısıyla yeni yıl, umutlarınızın bahar çiçeklerinin açtığı gibi, yüreğinizin her dalında açarak gelsin. Muhasebe alanında ter döken her bir kişinin, emeğinin karşılığını alması için savaşan ve saygınlığı adına uğraş verip mücadele eden meslek örgütü olarak; sağlık, mutluluk, başarı ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.

Meslek adına bu zamana kadar elde ettiğimiz tüm kazanımları birlikte hareket ederek başardık. Bundan sonra da bütün meslektaşlarımla meslek ortak paydası altında birçok kazanım elde edeceğimize güvenim tamdır. Ordu Mali Müşavirler Odası olarak gerek önceden planladığımız etkinliklerimiz için gerekse meslekte yeni ufuklar açacak etkinlikler için çalışmalarımız hızla sürmektedir. 2019 yılında da önceliğimiz; eğitimlerimiz, meslek mensuplarımızın daha kaliteli hizmet vermesi yönündeki çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.

2018 Aralık ayı içerisinde; Ordu, Ünye ve Fatsa’da Yıl Sonu Değerlendirme Toplantılarımızı gerçekleştirdik.

05-09 Aralık 2017 tarihleri arasında Ankara SMMM Odası tarafından Antalya'da düzenlenen X. Türk Vergi Sisteminde ve Muhasebe Standartlarındaki Güncel Gelişmelerin Muhasebe Uygulamalarına Etkisi Konulu Sempozyuma odamızı temsilen Oda Saymanı Orhan Murat Gür ve Yönetim Kurulu Üyesi Ercan KIR ile birlikte katıldık. Türk Vergi Sisteminde ve Muhasebe Standartlarındaki Güncel Gelişmelerin Muhasebe Uygulamalarına Etkisi olarak belirlenen ana tema ile konuya hâkim yerli ve birçok alanında uzmanların katkıları ile uygulamalar ve mevzuatlar enine boyuna tartışıldı, örneklendirildi. Bu başarılı sempozyum için Ankara SMMMO Başkanı Sayın Ali ŞAHİN ve yönetim kuruluna teşekkür ederim.

Ordu Vali Yardımcısı Sayın Ekrem YAMAN ve Ordu Vergi Mahkemesi Başkanı Ersin KÖRPINAR odamıza nezaket ziyaretinde bulundular. Odamıza yaptıkları nazik ve değerli ziyaretleri için kendilerine teşekkür ederim.

TÜRMOB’un 19 Aralık 2018 tarihinde düzenlemiş olduğu 82. Başkanlar Kurulu Toplantısı’na Odamızı temsilen katıldım. Mesleğimizin değerini ve konumunu dahada yukarılara çıkarmaya hedefleyen TÜRMOB; toplantıda “Sürekli Mesleki Geliştirme Eğitimi”, “TÜRMOB E-İmza Projesi” ve “TÜRMOB-Kart Projesi” ele aldı.

E.KDV Şube Müdürü M. Kemal OKTAR’ın katılımı ile düzenlemiş olduğumuz ‘‘KDV Uygulamasında 2018 Yılı Değişiklikleri İnşaat Muhasebesinde KDV’’ konulu seminer ile bitirdik. Kendisine mesleğimize vermiş olduğu katkı ve emeklerden dolayı teşekkür ederim. 2018 yılı içerisinde düzenlemiş olduğumuz eğitim ve seminerlerimizde bizleri yalnız bırakmayan, katkı ve emeklerini eksik etmeyen değerli meslektaşlarıma, stajyerlerimize ve stajyer adaylarımıza sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim.

2018 yılı son oda meclis toplantısını, E.Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY katılımı ile Oda Toplantı Salonu’nda düzenledik. Toplantıda Bir ticari davada hâkim, avukat zaten bilirkişi olarak mali müşavirlerin bilgisine başvurmaktadır. Durum bu kadar netken; Mali müşavirlerin arabuluculuk yapmasını TBMM’de bir hukuk lobisi devreye girip engellemişse bu bir haksızlıktır diyerek mali müşavirlere arabuluculuk konusunda destek verdi. Sayın Ertuğrul GÜNAY’a mesleğimize vermiş olduğu değer ve katkılardan dolayı  için teşekkür ederim.

 Güçlü gazeteci, güçlü basın kuruluşunun; güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin tesisini sağlamaktadır. Toplumun gelişimi ve kalkınma süreci de, basın çalışanlarının desteği ile daha hızlı olmaktadır. Ülkemizin ve Ordu'nun sorunlarını, ihtiyaçlarını, taleplerini yetkililere ve kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan çalışan gazetecilerimizdir. Doğru, ilkeli ve objektif görev anlayışıyla, kamuoyunu bilgilendiren ve bunun yanı sıra toplumun talep ve beklentilerini dile getirerek önemli bir sorumluluğu yerine getiren değerli basın mensuplarımızın ve çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`nü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.

Bu duygularla; bütün meslektaşlarımın, stajyerlerimizin, muhasebe emekçilerinin, müşterilerimizin ve ailelerimizin yeni yılını sağlık ve mutluluk dileklerim ile kutluyor, ülkemiz ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini diliyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum… Güneşli güzel günler diliyorum...

Sevgi ve saygılarımla,

 

SMMM Bahadır BAŞ

     Oda Başkanı