Ne gelir elimizden insan olmaktan başka...    Edip Cansever

Değerli Meslektaşlarım;

Sıcak bir yaz mevsimini geride bıraktık. Sonbahar mevsimi serinliğini henüz hissetmesek de yazdan kalma günler ile Eylül ayına merhaba dedik.

Eylül ayları birçok meslek alanında olduğu gibi bizler için de yoğundur. Yaz tatilinden, bayram tatilinden çıkmanın ardından işlerimiz bizleri beklemektedir.

Odamızda geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz bayramlaşma törenimize bu yıl bir yenisini daha ekledik. Kurban Bayramı’nın 3.ncü günü düzenlemiş olduğumuz Bayramlaşma Töreni’nde meslek mensuplarımız ve stajyerlerimiz ile bir araya gelerek keyifli sohbet etme fırsatı yakaladık.

Eylül ayında yeni eğitim-öğretim döneminin başlaması nedeniyle başta meslektaşlarımızın aile fertleri olmak üzere tüm öğrencilerimize başarılı bir çalışma dönemi diliyorum.

Odamız eğitim ve seminerleri yeni dönem için planlanmakta olup, önceden olduğu gibi yoğun ve kesintisiz olarak devam edecektir. Meslek eğitimleri; meslek mensubunu kişisel anlamda da geliştirirken, Ordu SMMMO'nun kuruluşundan bu yana en temel ilkeleri ve belirleyicileri arasında yer almış ve önceliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir.

Ağustos ayı içerisinde, 2019-2022 dönemi oda komisyonlarımız görev dağılımı ile ilk toplantılarını gerçekleştirdiler. Yeni dönemde komisyonlarda görev alan bütün komisyon başkanlarımıza ve üyelerimize başarılar diliyorum.  

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda 6763 sayılı Kanunun 34. Maddesinde yapılan değişiklikle; siz değerli Meslektaşlarımızın da uzlaştırmacı olabilmesinin mümkün olduğu, yürürlüğe konulan Yönetmeliğe göre uzlaştırmacı olarak görev alabilmeniz için Yönetmelik uyarınca belirlenen eğitimleri almanızın zorunlu olduğu konusunda sizleri bilgilendirmiştik. Bu kapsamda Uzlaştırıcılık Eğitimleri ile ilgili Ordu SMMM Odası ile İstanbul Medipol Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Uzlaştırmacılık Eğitimleri Protokolü imzalanmıştır. Eğitimleri tamamlayarak Alternatif Çözümler Daire Başkanlığınca gerçekleşecek Sınavlarda başarılı olan meslek mensupları Uzlaştırmacılık görevlerini ifa edebileceklerdir. Sınavda başarılı olamayanlar veya sınava giremeyenler ikinci bir sınava girme hakkına sahip olacaklardır.

Merhaba Dostlar Savaşsız sömürüsüz, huzurun ve barışın olduğu güzel bir dünya dileğiyle, 1 Eylül Dünya Barış Gününü, Şehitler ve Gaziler Günü ile Dil Bayramınızı kutluyor, içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

SMMM Bahadır BAŞ

   Oda Başkanı