Oda Başkanımız Bahadır Baş, İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir ve İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Vehbi Karabıyık Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği’ni ziyaret etti.

19 Eylül Gazeteciler Derneği Başkanı Erdoğan Erişen;  Bu gün iki hemşerimiz var İstanbul’da Sivil Toplum örgütünün öncülerinden İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemi ve İstanbul YMM Odası Başkanı Vehbi Karabıyık kendilerine hoş geldiniz diyor, Derneğimize yapmış oldukları ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Oda Başkanımız Bahadır Baş; Bu gün iki önemli isim bizim misafirimiz, 44 bin üyesi olan Türkiye’nin en büyük veya Avrupa’nın en büyük meslek örgütlerinin başında olan İstanbul SMMM Odası başkanı Yücel Akdemir ile  eski hesap uzmanı  İstanbul YMM Odası başkanı Vehbi Karabıyık İstanbul’un denetimi, muhasebesi iki Orduluya emanet aslında onlarda güzel bir şey söylediler İstanbul Orduluya emanet ise Türkiye ekonomisi Orduya emanet demektir.” Dedi.

Ekonominin konuşulduğu ziyarette ülkedeki vergi adaletsizliğine dikkati çeken İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir,; “Köklü politikalarımızın olması lazım. Tarımı unuttuk biz. Biz kendi kaynakları ile kendi karnını doyuracak ender ülkelerden biriyiz ama tarımı sıfırladık. Bacasız sanayi dediğimiz turizmden yeterince yararlanamıyoruz. Son 30 yıldır ithalata dayanan bir politika yürüyor. Ekonomimiz yan sanayi ve inşaat sektörüne dayalı. O da bir noktaya geldi tıkandı. Bir de bunun üzerine ülkenin içinde bulunduğu konjektörden dolayı özellikle savunma sanayi ile ilgili harcamalarımızı katarsanız, ortada ekonomi için çok ciddi bir sıkıntı var. Yani her zaman söylenen bir söz ama bu kez biraz daha fazla; piyasada para yok” dedi.

İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Vehbi Karabıyık ise; vergi gelirlerinin beyana dayanmadığını belirterek, “Biz damga, özel iletişim gibi bazı saçma vergilerin kalkmasını beklerken yeni yeni vergiler geliyor. Demek ki biz hala ayağımızı yorganımıza göre uzatamamışız. Becerememişiz. Ama yapmak lazım. Ben üniversite öğrenciliğimde, 1970’li yıllar hatırlıyorum 3-5 ülke vardı yabancı sermaye ile kalkınmaya çalışan. İrlanda, Türkiye ve bir de Güney Kore idi. İrlanda bir finans cenneti olarak kaldı. Türkiye kendi yağı ile kavruluyor ama Güney Kore ilerledi. Bu ülkenin hakikaten adam gibi bir muhasebeye, bir sisteme ihtiyacı var.” Dedi