ORDU SMMM ODASINDA “MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ BİRLEŞMESİ VE MESLEK MENSUPLARININ VERGİSEL (MÜTESELSİL) SORUMLULUĞU”  SEMİNERİ DÜZENLENDİ.

Ordu Mali Müşavirler Odası, 12 Eylül 2018 Çarşamba Günü 13.30 – 17:00 saatleri arasında Oda Toplantı Salonu’nda ‘‘MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ BİRLEŞMESİ ve MESLEK MENSUPLARININ VERGİSEL (MÜTESELSİL) SORUMLULUĞU” konulu seminer düzenledi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, Kırşehir SMMM Odası Başkanı Özgür Albayrak, KTÜ- Hukuk Fakültesi, Dr.Öğr.Gör. Ercan Sarıcaoğlu, Oda Başkan Yrd. Ercan Yurttaş, Oda Sekreteri M. Ender Sönmez, Oda Saymanı O. Murat Gür, meslek mensupları ile stajyerler katıldı.

Müteselsil Sorumlulukta Meslek Mensubunun Kasıt, Kusur, İhmal Ölçütleri Dikkate Alınmalı, Meslek Mensuplarının Sorumlulukları Oranında Denetim Yetkisi Güçlendirilmelidir.

Oda Başkanı Bahadır Baş; ”iki önemli konularla seminerimizi gerçekleştireceğiz. Meslek mensuplarının vergisel (müteselsil) sorumluluğu çok önemli bir husus olup yaptığımız işin riskini, sorumluluğunu bilmemiz gereklidir. Birkaç uygulamadan örnek vermek gerekirse Ba-Bs Formunu vermediği için, Kasa hesabına adat yapmadığı için yargılanan meslek mensupları var. Sayın Ercan hocamızın bu alanda önemli çalışmaları ve kitabı var. Meselenin özü şu meslek mensuplarının kendisini koruma altına almasıdır. Ekonomik suçun ekonomik cezası olmalıdır.  Meslek mensubu zaten müteselsil sorumluluk sebebiyle meslekten çıkartıla biliniyor ve sonrada hapis cezasıyla yargılanarak mükerrer ceza verilmiş oluyor. Bu konu düzeltilmeli ekonomik suça, mali suça mali ceza verilmeli. Müteselsil sorumluluk verilirken meslek mensubunun kasıt, kusur ve ihmal ölçütleri dikkate alınmalıdır. Bizim sorumluluğumuz doğruluk sorumluluğu değil uygunluk sorumluluğu bizim sorumluluğumuz belge, defter ve beyanname eşit ise özellikli bir konu yok ise meslek mensubunun sorumluluğu biter. Doğruluk sorumluluğu YMM’lerin sorumluluğudur ki işin doğruluğunu araştırmak, karşıt inceleme yetkisi var.

Bugünkü ikinci bir konumuz muhtasar ve prim hizmet beyannamesi birleşmesinin nasıl hazırlanacağıdır. Örnek uygulamaları ve sorunları bizlere anlatmak için Kırşehir Oda Başkanımız Özgür Albayrak bizleri kırmayarak geldiği için teşekkür ederiz. Mesleğe emeği ve katkısı geçiyor, 30’a yakın odada sunumlarını gerçekleştirerek 10 bin civarında meslek mensubuna konunun uygulama ve detaylarını aktardı.

Yoğun bir yaz dönemim geçirdik, aslında hiçbirimiz dinlenemedik. Bu camia için çalışan, yorulan, ülke ekonomisi için çalışan bu meslek mensubuna amacına uygun bir mali tatil bekliyoruz. Gündemimizde ÖKC mali hafıza raporlarının elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirim konusu var. Bu uygulamanın başlangıcının uzatılması konusunda TÜRMOB’a talebimizi ilettik. Diğer önemli konumuz basit usul vergi mükelleflerinin defter beyan sistemine geçişidir. Hiçbir meslek mensubu sözleşme imzalayarak bir odanın defterini tutamaz. Basit usulde defter tutacak meslek mensupları mükellef gelip sizinle basit usul konusunda anlaşma yapıp sözleşme imzalayacaktır. 30 eylül tarihine kadar sistem üzerinden giriş yapmamız ve 31 Ekim’e kadar basit usul mükelleflerin kayıtlarını sisteme aktarmamız gerekiyor.

Seminerimizin başarılı geçmesini diliyor değerli başkanıma ve değerli hocama bizlere katkı verdikleri için bir kez daha teşekkür ediyorum.  “Dedi.

Seminerin devamında Dr.Öğr.Gör. Ercan Sarıcaoğlu; öncelikle sizlerin nezdinde değerli başkanım bahadır Baş’ı beni buraya davet ettiği için teşekkür ediyorum. Bugün sizlerle akademik olarak çalışmış olduğum SMMM ve YMM’lerin müşterek ve müteselsil sorumluluğu konusunu birlikte değerlendireceğiz. hem size bu konuda biz teoride çalışanların görüşlerini, hem siz uygulamada yaşanan hususları, hemde yargının yaklaşımını birlikte değerlendireceğiz ve sonuçlar çıkartmaya çalışacağız. dedi.

Seminerin devamında Kırşehir SMMM Odası Başkanı Özgür Albayrak, 01.06.2017 tarihinden itibaren Kırşehir’de uygulamaya başlayan; muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile ilgili örnek uygulama ve sistemin nasıl kullanılacağı konusunda sunum gerçekleştirdi.

Seminer sonunda plaket olarak maddi desteğe ihtiyaç duyan gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla Türk Eğitim Vakfı’na bağışta bulunularak TEV tarafından düzenlenen plaket takdim edildi. Dr.Öğr.Gör. Ercan Sarıcaoğlu’na plaketini Önceki Dönem Oda Başkan Yrd. Sezai Kantar, Kırşehir SMMM Odası Başkanı Özgür Albayrak’a plaketini Oda Başkanı Bahadır BAŞ tarafından takdim edildi.