KONUT VE İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN VERGİ YÜKÜNÜ OLUŞTURAN  VE İADESİNDE ZORLUKLARLA KARŞILAŞILAN KDV İADESİ KONUSU ORDU SMMM ODASINDA MASAYA YATIRILDI VE HER YÖNÜYLE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ TARTIŞILDI.

Ordu Mali Müşavirler Odası, 27 Haziran 2018 Çarşamba Günü 14.00 – 16:30 saatleri arasında Oda Toplantı Salonu’nda ‘‘KDV İadesi ve İndirimli Oranlar’’ konulu seminer düzenledi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır BAŞ, Uludağ Üniversitesi SBMYO Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yaser GÜRSOY, Onursal Oda Başkanı Ertuğrul YÜKSEL, meslek mensupları ile stajyerler katıldı.

Açış Konuşması Yapan Oda Başkanı Bahadır BAŞ; ‘‘24 Haziran’da yapılan seçim vatanımız, devletimiz, milletimiz ve halkımız için hayırlı uğurlu olsun. En başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere kazananları, seçime katılan herkesi ve çok yüksek bir katılımla oy kullanan tüm vatandaşlarımızı canı gönülden kutluyorum.’’ Dedi.

Konuşmasının devamında, ‘‘Kalp krizi geçirmesi nedeniyle Sayın Gelir İdaresi Başkanı Adnan ERTÜRK’ü kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadık. Muhasebe camiasıyla yakından çalışan, bizlerin sorunlarına kafa yoran bir arkadaşımızdı. Bu toplantı vesilesiyle kendisine Allah’tan Rahmet diliyoruz. Artık sürekli eğitim yönetmeliği ile bu seminerlere belirli bir süre 3 yılda 120 saat katılma zorunluluğu geldi. Bu seminerlere katılmayanların belgeleri askıya alınacak, mesleği icra edemeyeceklerdir. Yaklaşık 15 yıldır TÜRMOB’un savunduğu bir uygulamanın 15 yıl sonra hayata geçmesi bu anlamda çok önemlidir. Bu mücadelede özellikle Onursal Oda Başkanımız Ertuğrul YÜKSEL’in zorunlu eğitim konusunda emek ve çabası olduğunu biliyorum. Her platformda bunu dile getiren savunan bir abimizdi. Pek çok çalışmada, pek çok faaliyette artık Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı farklı bir görüş farklı bir mantaliteyle çalışmaya başladı. En son burada yapılan denetimlerde geçici vergi döneminde yaptığınız çalışma kağıtları incelendi. Çalışma Usul ve Esaslarına göre mükellefle ilgili faaliyetlerimizi, hesaplarımızı yaparken ve çalışmalarımızı yaparken bir çalışma kağıdımızın olması gerekiyor. Beş bin lirayı aşan tahsilat ve ödemelerin Ba-Bs ile bildirilmesi, yedi bin liranın üzerinin bankadan bildirilmesi gibi pek çok şeyin elektronik ortama taşınması artık vergisel anlamda pek çok şeyinde elektronik ortamda kontrol ve denetiminin sağlanmasına katkı yapıyor. Bizler için meslektaşlarımızın kendini güvende hissetmesi kendilerini bu sürece hazırlaması önemlidir. Muhasebeci mali müşavirler kamusal hizmet yapıyor bu sundukları hizmetlerden de kamu yararlanıyor. Bugün e-beyanname, e-bildirgede %99 başarı varsa bugün Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı on dört günde emeklilik bağlaya biliyorsa burada çok büyük oranda bu meslek grubunun emeği çok fazladır. Bugün bizleri hiçbir zaman kırmayan Yaser Hocamız bizlerledir. Odamızda Son üç yılda bu dördüncü semineridir. Ordulu meslektaşlara katkı sunmak, görüşlerini anlatmak onları güçlendirmek için kendisi buradadır.’’dedi.

Uludağ Üniversitesi SBMYO Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Yaser GÜRSOY ise; Gelir İdaresi Başkanımız Adnan ERTÜRK bizler için çok değerli bir Başkandır. Üniversite dolayısıyla kendisine yakın diyaloglarda bulundum. Meslek mensubu camiası için büyük bir kayıptır. Türkiye’de özellikle geçmiş dönemlerde Katma Değer Vergisi’nin rahmetli Adnan KAHVECİ ile beraber gündeme getirildiği dönemde kendisi bu çalışmaya katkı vermiştir. Allah gani gani rahmet eylesin. Ordu ve Giresun’un tarımsal teşvik bölgesi ilan edilmesi için hazır Cumhurbaşkanımız ’da yeni bir dönem açmışken bunu gündeme getirin. Ordu ve Giresun gerçekten dünyada tarımsal özel teşvik bölgesidir. Tarımsal teşvik çok önemli bir faktördür. Dünyada şuanda tarıma çok ihtiyaç olduğu dönemde bu treni kaçırmamakta fayda vardır.’’dedi.

Plaket olarak maddi desteğe ihtiyaç duyan gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla Türk Eğitim Vakfı’na bağışta bulunularak TEV tarafından düzenlenen plaket takdim edildi. Öğretim Görevlisi Yaser GÜRSOY’a Oda Başkanı Bahadır BAŞ tarafından plaket takdim edildi.