ORDU MALİ MÜŞAVİRLER ODASI DIŞ TİCARET MUHASEBESİ VE KDV UYGULAMALARI SEMİNERİ DÜZENLEDİ.

Ordu Mali Müşavirler Odası, 29 Haziran 2017 Perşembe Günü 14:00 – 17:30 saatleri arasında Oda Toplantı Salonunda Dış Ticaret Muhasebesi ve KDV Uygulamaları konulu seminer düzenledi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, Bursa SMMM Odası Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, Balıkesir Mali Müşavirler Odası Başkanı Metin Yalçın, Uludağ Üniversitesi SBMYO Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yaser Gürsoy meslek mensupları ile stajyerler katıldı.

Ordu SMMM Oda Başkanı Bahadır BAŞ; Mali Müşavirlerinde Arabuluculuk Yapmasını Talep Ediyoruz.””

 ‘‘Dış Ticaret Muhasebesi ve KDV Uygulamaları seminerimize hoş geldiniz. 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihi ile ilgili değişiklikler ve bazı son günler var. Öncelikle bunları hatırlatmak istiyorum. Yevmiye defterlerinin kapanış tasdiki 30 Haziran tarihi son günüdür. Türk Ticaret Kanunu’na göre ceza söz konusu. Bunu mükelleflere hatırlatmak isteriz. Az tehlikeli iş yerlerinde, iş sağlığı uygulaması 2017 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacaktı. Bunu 1 Temmuz 2020 tarihine kadar ertelendi. İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi istihdamı zorunluluğunun 1/7/2020 tarihine ertelenmesi sadece az tehlikeli sınıfta yer alan ve büyük bölümü az sayıda kişinin çalıştığı muhasebe bürosu, bakkal, manav, sigortacı, banka gibi 50 kişiden az çalışanı olan işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğüne ilişkindir. Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde tüm yükümlülükler devam ettiği, gibi az tehlikeli işyerlerinde de 2012 yılından bu yana tüm işyerleri için geçerli olan risk değerlendirme raporu ve acil durum planlarının hazırlanması, İSG eğitimleri, çalışan temsilcisi ve destek elemanı atamaları gibi yükümlülükler aynen devam etmektedir.

Meslek mensuplarının da arabulucu olmasını talep eden Baş; Arabuluculuk 4 yıllık hukuk fakültesi mezunları için hayata geçirilmiş bir düzenleme. Biz bu konuda Odalar ve TÜRMOB olarak itirazlarımızı belirttik. Kendi konusunda uzman olan herkesin biz arabulucu olmasını istiyoruz. Sadece hukuk bilenin muhasebeden anladığını, sadece hukuk bilenin mimarlıktan, mühendislikten anladığını iddia etmek kabul edilebilir bir uygulama değildir. Meslek mensuplarımızın da arabuluculuk konusunda önünü açılmasını istiyoruz talep ediyoruz.’’ Dedi.

Artık meslek mensuplarının kayıt girme, hesapları oluşturma, mizanları çekme fonksiyonu, kayıtlarla uğraşma fonksiyonu yakın bir gelecekte tarih olacak diye gözüküyor. Meslekte bir değişim yaşanıyor, bunun farkında olmamız lazım. Bu değişime ayak uyduranlar gereken hakka ve emeğe sahip olacaklardır. Meslek mensupları yakın gelecekte başka fonksiyonlar üstlenecek, mali müşavirlik yanında güvenilir işletme danışmanlığı yapacaklar’’ Dedi.

Bursa SMMM Oda Başkanı Ahmet Hikmet SÖNMEZ; Ordu’da Olmaktan Mutluluk Duyuyorum. Ordu SMMM Odasının Çalışmalarını Beğeniyle Takip Ediyorum.

‘‘Öncelikle bu etkinlik vesilesi ile sizlerle Şehr-i Ordu’da bir araya gelmekten mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. 13 Haziran’da mesleğimizin yasal statüye kavuşmasının 28. Yılını kutladık. Bu süre içerisinde birçok konuda mesleki gelişmeler kaydedilmekle birlikte ülkemizin demokratik gelişimindeki aksaklık ve topal gidiş doğal olarak bizleri de etkilemiştir. TMMOB-Barolar Birliği, Türk Tabipler Birliği vb. gibi Meslek Örgütlerinin oluşturduğu mücadele geleneği ne yazık ki bizde oluşmamıştır. Mesleğimizin temel sorunlarının çözümü konusunda adım atılmasını bekliyoruz. Bu konuda TÜRMOB un senelerdir uyguladığı uzlaşı ve hoş görü adımı ve uzattığı el hep boşlukta kalmıştır. Artık bu anlayıştan vaz geçilmelidir. TÜRMOB’da yeni dönemde dokuz aydır hep engellemeler ve mesleki konulara çözüm bulmak yerine hep makamlar ve mevkiler için uğraşanlara genel kurulun iradesinin üzerine çıkmaya çalışanları gördük. Bunlardan vaz geçilmesini kalıcı ve meslek için çözümlere destek olunmasını bekliyoruz. Adaletin herkese eşit koşullarda sağlanacağı bir dünya, bir bölge, bir ülke ve meslek ortamı diliyorum.’’ Dedi.

Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yaser GÜRSOY ise, ‘‘Ben daha yakınlarımı görmeden bugün buraya geldim. Sizler bizim en yakınlarımızsınız o yüzden hepiniz hoş geldiniz. Özellikle bu konudaki katkılarınız için teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Konuşmasının devamında seminerle ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

Seminer Sonunda Konuklara plaket takdim edildi.