KURUMLAR VERGİSİ SEMİNERİNE YÜCEL AKDEMİR VE VEHBİ KARABIYIK DA KATILDI

Ordu Mali Müşavirler Odası, 2 Nisan 2018 Pazartesi Günü 13.30 – 17:15 saatleri arasında Oda Toplantı Salonunda Kurumlar Vergisi Beyanında Yol Haritası konulu seminer düzenledi.  Seminere İki Ordulu; İstanbul YMM Odası Başkanı Vehbi KARABIYIK, İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel AKDEMİR de katıldı.

Seminere Oda Başkanı Bahadır BAŞ, İstanbul YMM Odası Başkanı Vehbi KARABIYIK, İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel AKDEMİR, TÜRMOB Eğitmeni SMMM Yalçın SÜTÜTEMİZ, İstanbul SMMM Odası Staj ve İletişim Komite Başkanı Muharrem KÜÇÜKELÇİ, İstanbul SMMM Odası Beykoz Temsilcisi Ali ÖZCAN, meslek mensupları ile stajyerler katıldı.

Oda Başkanı Bahadır BAŞ; ‘‘Biri Ünyeli biri Mesudiyeli İstanbul’un iki değerli Oda Başkanını burada ağırlamaktan gurur duyuyorum. İki değerli oda başkanı çok başarılı çalışmalara imza atıyorlar. Kendilerinin Türkiye de muhasebe çalışmalarına çok büyük katkıları var. YMM ve SMMM ler arasında sorun olmadığını bugün Ordu’dan bütün ülkeye duyuruyoruz. Değerli Başkanlarıma bu yoğun tempoda bizlere zaman ayırdıkları, çalışmalarımıza emek ve katkı verdikleri için teşekkür ediyorum.

TÜRMOB’un bu yaptığı eğitimleri çok başarılı buluyorum. Türkiye’nin bütün odalarına aynı vergi konularının, özellikli muhasebe konularının aynı düzeyde aynı şekilde anlatması eğitim konusundaki başıboşluğu ortadan kaldırdı. Bu projeyi hayata geçiren sayın Genel Başkanımıza ve Genel Sekreterimize bu vesile ile teşekkür ediyorum.

Yeminli Mali Müşavirler ile tam tasdik sözleşmesi yapan mükelleflerin SMMM ler ile sözleşmelerini iptal ettiklerini görüyoruz kimi zaman. Bu durum bizlerin iş kaybına neden olmaktadır. Bu konuda zaman zaman sorunlar yaşıyoruz ve arkadaşlarımız ekmeklerini kaybediyorlar. Bu konuda Yeminli Mali Müşavirlerin de hasas davranmalarını istiyoruz.

Son olarak ayın son günü işlerin en yoğun olduğu gün olmasına rağmen bu eğitimlere sahip çıkan bu salonları dolduran değerli meslektaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.’’ dedi.

İstanbul YMM Odası Başkanı Vehbi KARABIYIK; ‘‘1969 yılında gurbete gittikten sonra memlekete bir meslektaş olarak ilk gelişimdir. Oda Başkanı Bahadır BAŞ çok değerli bir insan, çok değerli bir kardeş, çok iyi yürekli, çok iyi bir meslektaş, çokta iyi bir başkandır. Bahadır Başkan’ın beni arayarak bir selam vermesi bizlere uzanan bir el, çölde serinleten bir su oldu. YMM ve SMMM Odalarını bir araya getirmeyi başardı. Türkiye’nin iki önemli odası başkanını bir araya getirmek çok önemlidir. Umarım bunu devam ettiririz. Elden geldiğince buralara gelmeye devam edeceğiz.’’dedi.

İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel AKDEMİR; ‘‘İstanbul SMMM Odası Başkanı ve İstanbul YMM Odası Başkanı’nın bir araya gelmesi çok önemlidir. Bunu ilk kez Ordu Odası’nda gerçekleştirmemize sebep olan Oda Başkanı Bahadır BAŞ’a teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde bu birlikteliklerin sürdürülmesi için elimizden gelenleri yapacağız. Bizler çok farklı bir mesleği icra ediyoruz. Bizim her şeyimiz farklı ve bunu anlatmaya çalışıyoruz. Diğer meslek gruplarına anlatırken zorlanıyorum. Bizim odalarımızı, mesleğimizi, stajyerlerimizi diğer odalarla kıyaslamayın diyorum. 10 yıl önceki bilginizle birçok mesleği yapabilirsiniz ama Aralık ayındaki bilgimizle muhasebecilik yapamıyoruz. Bizler farklı bir işi yapıyoruz bu nedenle diğer meslek gruplarıyla kıyaslanmamamız lazımdır.

Mükellefler vergi ödememek işimize gelir öngörüsüyle ticari faaliyetlerini icra etmemelidir. Ülkeye vergi vermemek vatana ihanettir. Verginiz olmazsa ordunuz olmaz, devletiniz olmaz, bağımsızlığınız, cumhuriyetiniz olmaz. Bazen popülist politikalar hoşumuza gidebilir. Bu odaların aidatına karşı çıkmak mesleğe ihanettir. Eğer nispi aidat olmasa Anadolu’da birçok oda zorluklar yaşayacaktır. Bizim odalarımızın yaşaması bu aidatların ödenmesi gerekiyor. Nispi aidatla ilgili tartışma devam ediyor olabilir ama Ordu’daki meslektaşlarımdan hemşerilerimden ricam nisbi aidatlarını ödemeli mesleğe sahip çıkmalıdırlar.. Sizlere yakışan budur.

Unvanları bir kenara bıraktık artık YMM ve SMMM Odaları birlikte hareket etmeye başladı. Birbirimize sahip çıkmamız lazımdır. İnanıyorum ki gelişen süreçte meslek farklı bir noktaya gidiyor.’’ dedi.

Açış konuşmalarının ardından TÜRMOB Eğitmeni SMMM Yalçın SÜTÜTEMİZ Kurumlar Vergisinde Mükellefiyet, Kurum Kazancının Unsurları ve Kapsamı, Kurum Kazancının Tespitinde Giderler, Geçmiş Yıl Zararının Mahsubu, Muhafiyet, İndirim ve İstisnalar, Örtülü Sermaye Transfer Fiyatlandırması, Örnek Uygulama konulu sunumunu gerçekleştirdi.

YENİ MALİ MÜŞAVİRLERE BELGELERİ TÖRENLE VERİLDİ.

Son yapılan yeterlilik sınavında başarılı olarak mali müşavir olamaya hak kazanan meslek mensupları için belge töreni yapıldı. Törende ruhsatlar;

Aykut Gökhan GÜNEY’e ruhsatını İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel AKDEMİR,

Zeki ÖNDERSEV’e ruhsatını İstanbul SMMM Odası Başkanı Vehbi KARABIYIK,

Musa GEÇTİN’e ruhsatını Oda Başkanı Bahadır BAŞ,

Ahmet ÇEPNİ’ye ruhsatını İstanbul SMMM Odası Staj ve İletişim Komite Başkanı Muharrem KÜÇÜKELÇİ takdim etti.