“En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır…’’/ Tolstoy

Değerli Meslektaşlarım;

Yoğun ve zorlu geçen bir yılın daha sonuna geldik. Her meslekte olduğu gibi, mali müşavirlerin de hem özel hem iş hayatlarında bir senenin 'muhasebe’sini yapacakları son düzlüğe girdik.

Aralık ayını diğer aylardan ayıran bir başka özellik ise hem biten bir yılın verdiği yoğunluğu üstlenmesi hem de yeni başlayacak yıl için yapılacak hazırlıklara kapı açmasıdır. Bu sebeple meslektaşlarımızın çalışma koşulları fazlasıyla zorlaşmaktadır. Bu süreç içerisinde, bağımsız olarak mesleki faaliyet gösteren meslek mensupları ile hizmet akdi ile faaliyet gösteren meslek mensuplarının çalışma yoğunlukları genel olarak değişmemekte fakat özelde farklılaşabilmektedir.

   Meslektaşlarımızın bu zorlu çalışma koşullarını iyileştirmenin birinci kıstası, teknolojiyi etkin ve uyumlu kullanmaktan geçtiğini bilmeliyiz. Öyle ki, içinde bulunduğumuz dijitalleşme çağı mesleğimizi uygun şartlarda değiştirecek ve geliştirecektir. Önemli olan bu değişim ve gelişime ayak uydurabilmektir. Biz Ordu SMMM Odası olarak, değişim ve gelişimi yönetebilmek adına gerekli çalışmaları yapmakta ve her an meslektaşımız yanında olmaktayız.

Geride bırakmış olduğumuz Kasım Ayı içerisinde; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü Vefatının 80’inci Yıldönümün Nedeniyle Ordu Valiliğinin Düzenlediği” Çelenk Sunma Töreni’ne” Katılarak, Ordu Mali Müşavirler Odasının Çelenk’ini Atatürk Anıtı’na sundum.

2-5 Kasım 2018 tarihleri arasında Odamızda düzenlenen Bilirkişilik Eğitimlerimizi tamamladık. Sertifikalarını almaya hak kazanan 35 katılımcının sertifikalarını Oda Toplantı Salonu’nda düzenlenen tören ile takdim ettik.

Ekonomimizdeki beklenmedik hareketlilik, şirketlerin mevcut durumda pozisyon alamamaları ile konkordato müessesesi ülkemizde önemli bir derecede gündeme gelmiştir. Bu sürecin hukuki ve mali boyutunu Eskişehir SMMM Odası Başkanı Neşet ERTOY ve Eskişehir SMMM Odası üyesi ve eğitmeni Prof. Dr. Birol YILDIZ’ın katılımı ile düzenlemiş olduğumuz seminerde meslektaşlarımız ve stajyerlerimizle paylaştık. Kendilerine göstermiş oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Senenin son ayında da etkinlik ve çalışmalarımız devam ediyor: 15 Aralık 2018 tarihinde Eski KDV ve ÖTV Şube Müdürü Kemal OKTAR katılımıyla KDV Uygulamaları konulu seminer düzenleyeceğiz.

Yılın son ayı Aralık; bireysel, sosyal, kültürel, ekonomik, siyasal, kurumsal açılardan geçmiş on bir ayın değerlendirildiği, muhasebesinin yapıldığı önemli bir eşiktir. Aralık aynı zamanda anlamlı ve önemli özel gün ve haftaları da içerir. Bu özel gün ve haftalar Türkiye’nin hala kanayan yarası durumundaki birçok sorunu da gündeme taşımamıza zemin yaratır.

Özellikle Büyük Önder Atatürk'ün öncülüğünde, pek çok Avrupa ülkesinden önce, 5 Aralık 1934 günü Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Haklarının verildiği gündür. Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın Kadın Hakları Günü ve 10 Aralık 1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin Birleşmiş Milletler’de onaylandığı tarih olması ülke demokrasimiz açısından önemli tarihlerdir. 

Yeni yılın özgürlüklerimizi sonuna kadar yaşadığımız bir yıl olmasını, meslektaşlarımızın, stajyerlerimizin ve muhasebe emekçilerinin; hayallerinin, umutlarının ve beklentilerinin gerçekleştiği yeni bir yıl olmasını diliyorum.

 

Sevgi ve saygılarımla,

SMMM Bahadır BAŞ

     Oda Başkanı