‘Herkesin Bir Umudu Vardır. Bir Savaşı, Bir Kaybedişi, Bir Acısı, Bir Yalnızlığı, Bir Hüznü. /Turgut UYAR

Değerli Meslektaşlarım;

Mesleğimiz adına farklı gelişmelerin yaşandığı yeni bir süreçten geçiyoruz. Hepimizin çok iyi bildiği gibi her gün yeni haberlere uyandığımız bir Türkiye içindeyiz. Ordu Mali Müşavirler Odası olarak duruşumuzla, yaptıklarımız ve yapacaklarımızla mali müşavirlerimizi ve stajyerlerimizi en iyi şekilde temsil etmeye gayret ediyoruz.

Ekim ayı içerisinde; Eğitimlerimize iki önemli toplantı daha ekledik.  Bunlardan birisi Türkiye’de muhasebe alanında kendini ispatlamış çok değerli bir hocamız olan SMMM Selçuk GÜLTEN’in katılımı ile ‘‘Elektronik Muhasebe Uygulamaları’’ Semineri gerçekleştirdik.

Diğer önemli seminerimiz ise; Ankara SMMM Odası Başkanı Ali ŞAHİN, İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel AKDEMİR ve İstanbul SMMM Odası Eğitmeni Erhan SULAR’ın Katılımı ile ‘‘Vergi (Usul) İncelemeleri ve Mesleki Sorumluluk’’ konulu Seminerimizi gerçekleştirdik. İstanbul ve Ankara Oda başkanlarımız ile Türkiye’deki mali müşavirlerin %50’si temsil edilmektedir. İstanbul SMMM Odası Türkiye’nin her tarafında, Ankara SMMM Odası da kendi bölgesinde pek çok odaya eğitim desteği veriyor. Bunlar Anadolu’daki mesleki bilginin, mesleki görgünün ve mesleki yargının gelişmesi için yapılan gönüllü eğitimlerdir. Kendilerine göstermiş oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Meslektaşlarımız salonları doldurarak bizlerin bu eğitim tercihlerini onaylıyorlar. Bu anlamda meslektaşlarımıza ve stajyerlerimize de katılımları için teşekkür ediyorum.

XX. Türkiye Muhasebe Kongresi 5-6 Ekim tarihlerinde İstanbul’da geniş bir katılımla gerçekleştirildi. İlginin başından sonuna kadar hiç azalmadığı kongrede mesleğin, bugünü, geleceği, riskler ve fırsatlar ayrıntılı bir şekilde konuşuldu. Bir panel, üç ana ve 18 paralel olmak üzere toplam 22 oturum büyük bir ilgi ve katılımla gerçekleşti. Kongreye Odamızı Temsilen,  Başkan Yardımcısı Ercan YURTTAŞ, Disiplin Kurulu Başkanı Murat BAŞARAN SAĞRA, Denetleme Kurulu Başkanı Tuncay UZUNÇAKMAK, Etik Kurulu Başkanı Sedat ÖZEL, Oda Saymanı Orhan Murat GÜR, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan KIR, Üst Birlik Delegeleri Haluk CİVANBAY ve Mustafa YILDIZ ile katıldık.

KGK Sürekli Eğitim Ve Yeni Raporlama Formatları Bilgilendirme Bölge Toplantısı 09 Ekim 2018 Tarihinde Samsun SMMM Odasından Gerçekleştirildi. Toplantıya Odamızı Temsilen Başkan Yardımcısı Ercan YURTTAŞ, Oda Saymanı Orhan Murat GÜR ve Yönetim Kurulu Üyesi Ercan KIR ile Katıldık. Toplantıda Bağımsız Denetim konusunda yaşanan gelişmeler konusundaki görüşlerimi paylaştım.

Ordu Vergi Mahkemesi Başkanlığı’na atanan Sayın Ersin KÖRPINAR’ı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı Görevine Seçilen Sayın Engin TEKİNTAŞ'ı, Altınordu Belediye Başkanlığına Seçilen Sayın Celal TEZCAN'ı ve Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı Görevine Atanan Sayın Mehmet Akif AKTAŞ'ı, kurul üyelerimiz ile birlikte ziyarette bulunduk. Ordu Mali Müşavirler Odası faaliyetleri hakkında bilgiler sunarak kendilerine yeni görevlerinde başarı dileklerimizi ilettik.

Ordu Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Tarafından 15 Ekim 2018 Tarihinde TESK Hotel Toplantı Salonunda ‘‘Defter Beyan Sistemi’’ Konusunda Meslek Odaları Çalışmalarına Yönelik Eğitim Semineri Gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen eğitimde Defter Beyan Sistemi hakkında genel bilgilerimi sundum. Oda Sekreteri M. Ender SÖNMEZ ise Defter Beyan Sistemi ile ilgili uygulamalı örnek çalışmasını anlattı.

Ordu Valiliği Tarafından Düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yılı kutlamaları programı kapsamında Altınordu İlçesi’ndeki Atatürk Anıtı’na düzenlenen çelenk sunma törenine Odamızı temsilen katıldım.

Cumhuriyetimizin 95.'nci Yılı kapsamında Ordu Mali Müşavirler Odası, STK ve meslek odalarının ayrıca düzenlemiş olduğu Çelenk Koyma Törenine meslektaşlarımız ve stajyerlerimiz ile birlikte katıldık. Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası çelengini Atanın huzurunda sunduk.

Cumhuriyet Bayramının 95. yıldönümü kutlama programı kapsamında, Vali Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Cumhuriyet Resepsiyonu düzenlendi. Düzenlenen resepsiyona Odamızı temsilen katıldık. Cumhuriyetimizin 95. Yılı kutlu olsun.

Kasım ayında kutlanacak pek çok hafta ve önemli günler yanında özellikle Atatürk Haftası, Çocuk Haftası büyük önem arz etmektedir.

10 Kasım, büyük Atatürk’ü yitirişimizin 80. yıldönümü. Anıları ve bize bıraktıkları önünde saygı, minnet ve hayranlıkla bir kez daha O’nu anacak, ilke ve devrimlerine sahip çıkacağımızı bir kez daha dile getireceğiz. Atatürk’ün getirdiği ilkelerle Türkiye Cumhuriyeti çağdaş ülkeler arasına yönelmiş, o ilkelerle aydınlık bir gelecek inancı ruhlarımızı kuşatmıştır. Bize düşen de bu ilkeleri ileriye taşımak ve geliştirmektir.

Bir Ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; Eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir. Çocuklarımızın yetişmesinde büyük rol oynayan, her türlü fedakârlığı gösteren öğretmelerimizin; 24 Kasım 2018 tarihinde kutlanacak olan Öğretmenler Günü’nü kutlarım.

Sevgi ve saygılarımla,

SMMM Bahadır BAŞ

Oda Başkanı