“Muhasebeci gelir ve giderlerini yazı ile tespit etmeli, her türlü muamele kayda geçirilmelidir. Muhasebe kayıtlarında yıl, ay, gün yazılırsa, tarih belli olur. Sayılar açık olarak bilinir. ”  (Sayfa 102) KUTADGU BİLİĞ 

 Kaşgarlı Yusuf Has Hacip

Değerli Meslektaşlarım;

Mayıs ayı yazın başlangıcıdır. Baharla açan çiçeklerin meyveye dönüşü, dalların yapraklara bezenmesi ve gökyüzünün parlak maviliği adeta insan ruhunun, yaşama yönelmesini destekler. Takvimin getirdiği özel günler ise bu duyguyu perçinler. Tıpkı; coşkuyla kutladığımız emeğin bayramı 1 Mayıs gibi. Mayıs ayının ikinci pazarındaki Anneler Günü'nün önemi ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın değeri ise kuşkusuz bambaşkadır.

Nisan Ayı içerisinde; İstanbul YMM Odası Başkanı Vehbi KARABIYIK, İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel AKDEMİR ve TÜRMOB Eğitmeni Yalçın SÜTÜTEMİZ’in katılımıyla TÜRMOB tarafından düzenlenen Kurumlar Vergisi Beyanında Yol Haritası seminerimizi gerçekleştirdik. Türkiye’nin her yerinde aynı eğitimi almış hocalar, aynı materyallerle bizlere aynı bilgiyi tartışmasız ve yorumsuz bir şekilde sunmaktadırlar. Bu imkânı bizlere sağlayan TÜRMOB Genel Başkanımız A. Masis YONTAN ve Genel Sekreterimiz Yahya ARIKAN’a teşekkürü bir borç bilirim.

Mayıs ayında teşvikler konusunda seminer çalışması düzenleyeceğiz. Bağımsız Denetim konusunda seminer düzenleyeceğiz. İftar programları ile meslektaşlarımız ile bir arada olacağız. Meslektaşlarımız ile birlikte yurtdışı gezisinin ikincisini Sırbistan ve Bosna Hersek’e gerçekleştireceğiz. Mesleki birlik ve beraberlik için sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz devam edecektir. Meslektaşlarımızın çayını içmek, mesleki konularda fikir alışverişinde bulunmak için onlara yaptığımız ziyaretleri sürdüreceğiz. Bülten Dergisi 52’nci sayısını büyük bir emek ile sizler için hazırlıyoruz ve mayıs ayında sizlerle buluşturacağız.  Nisan ayı içerisinde Prof. Dr Oktay Güvemli tarafından odamız için hazırlanan; “Çift Yanlı Kayıt Yönteminin Kısa Tarihi ve Bir Teori” çalışmayı meslektaşlarımıza  ulaştırdık.

Odamızda ikinci kez düzenlediğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını üyelerimizin çocukları ile birlikte kutladık. Oda Toplantı Salonu’nda Meslek mensuplarının çocuklarının katılımı ile 23 Nisan Anma Etkinliğinde; Ulu Önder Atatürk’ün Tarihimize Yolculuk Filmi ve 23 Nisanı Anlatan Çizgi Filimler, Oda Üyeleri ve Çocukları Tarafından İzlendi. Bugünün küçükleri yarının büyükleri, ülkemizin geleceği olduğunun farkındayız. Meslektaşlarımızın çocukları ile birlikte burada farkındalık yaratmak onlarda 23 Nisan Sevgisini ve düşüncesini geliştirmek istiyoruz. Etkinliğe katılan çocuklarımız temsili olarak “Oda Başkanı Koltuğuna” Oturdular Onların gözlerindeki mutluluk, onların muhasebeci, mali müşavir olmak isteyişleri bizim için her şeyden güzeldi. Etkinlik bitiminde bütün çocuklara Atatürk’ün Nutuk adlı eserini hediye ettik.    

Mayıs ayı içerisinde kutlayacağımız pek çok önemli günler var. Öncelikle Muhasebe Emekçileri olmak üzere bütün Emekçi kesimlerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü gönülden kutluyorum. 1 Mayıs’ın ülkemizde ve dünyada anlamına uygun olarak dostluk, dayanışma ve bayram havası içerisinde kutlanmasını diliyor, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Mayıs ayı içerisinde idrak edeceğimiz Ramazan ayı; ibadet, rahmet ve mağfiret ayıdır. Bereketi bol, hayrı çok olan bir aydır. Ancak ramazan sadece aç kalmak değildir. Peygamber Efendimizin ifade ettiği gibi “Yalan konuşmayı ve sahte işler yapmayı terk etmeyen bilsin ki Allah’ın onun yiyip içmeyi terk etmesine ihtiyacı yoktur.” Ramazan bir hesaplaşma bir muhasebe yapma ayıdır. İyilikleri ve doğrulukları artırma ve sahip çıkma ayıdır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımızın ve islam aleminin Mübarek Ramazan ayını şimdiden tebrik ediyor, milletçe birlik ve beraberlik içerisinde daha nice Ramazan aylarına kavuşmayı diliyorum

Mutlu, güçlü ve yüzü gülen bir toplum; güçlü kadınların, güçlü annelerin omuzlarında yükselecektir. Sevginin, şefkatin, sabrın, hoşgörü ve merhametin tükenmez kaynağı olan tüm annelerin ve anne adaylarının, anneler gününü kutlarım. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi olmak üzere ve ebediyete intikal etmiş bütün annelerimizi bu gün vesilesi ile rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun.

19 Mayıs 1919, Türk Ulusunun uyandığı, emperyalizme başkaldırdığı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya istiklal, ya ölüm” diyerek ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği gündür. 18 Mayıs 1919 da “Geldikleri Gibi Giderler” Felsefesi ile 19 Mayıs 1919 da kendini direnişin ilk adımı olarak Samsunda karaya çıkan sarışın mavi gözlü dev ile emperyalizme geçit yok dedik. Gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı en samimi duygularımla kutlar, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anarım. 

“Büyük insanlığın toprağında gölge yok, sokağında fener, penceresinde cam, ama umudu var büyük insanlığın, umutsuz yaşanmıyor.“ Büyük usta Nazım Hikmet’in dediği gibi umutsuz yaşanmıyor.

Umut olsun yeter…

Güneşli Güzel Günler Diliyorum…

Sevgi ve saygılarımla,

Bahadır BAŞ

Oda Başkanı